Крім договорів купівлі-продажу, дарування, укладаються також і договори обміну нерухомості. Виникає така необхідність у тому випадку, коли, наприклад, люди мають кілька квартир меншої площі й хочуть об’єднати їх в одну квартиру, але більшої площі. Для цього потрібно знайти бажаючих власників однієї квартири, у яких є бажання розділити своє велике житло на два окремих.

Договір міни нерухомості також укладаються в нотаріальній формі, до нього застосовуються ті ж вимоги стосовно надання документів для інших видів договорів, зокрема, оцінка незалежного експерта, довідка про зареєстрованих осіб, дозвіл опікунської ради, якщо є неповнолітні у квартирі, згода подружжя на укладення договору, якщо придбана нерухомість під час шлюбу і немає документу про режим використання та розпорядження нею. Сторони договору можуть домовитися про доплату за вартість квартири, якщо відбувається обмін на нерухомість меншої площі. Не виключені випадки обміну житла на транспортний засіб. В будь-якому разі, нотаріус перевіряє документи про право власності на майно, пересвідчується в необхідному для укладення договору обсязі прав сторін, перевіряє відсутність обтяжень та арештів на майно. Обов’язково в договорі міни вказується вартість майна, чи відбувається доплати чи ні.

Зазвичай, разом з договором міни, сторони підписують акт приймання-передачі майна. За нормами законодавства, право власності відповідно до цього договору, переходить до сторін з моменту отримання речі. Але стосовно нерухомого майна – повноцінними власниками сторони стають лише після проведення державної реєстрації, яку може здійснити як нотаріус, так і державний реєстратор. За укладення договору міни стягується державне мито у розмірі 1 % від вартості майна, а також військовий збір у розмірі 1,5 %. При посвідченні договорів міни, застосовуються норми законів, передбачені для договорів купівлі-продажу. На даний час, укладення договорів міни – не дуже поширена практика в країні, все ж таки, перевагу надають укладенню договорів купівлі-продажу. Що стосується випадків визнання недійсними таких договорів – якщо зацікавлена сторона за договором у судовому випадку обґрунтує, що відбувся нерівноцінний обмін, існує ймовірність визнання договору міни недійсним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.