Представництво за довіреністю – один з найпоширеніших видів представництва, передбачених чинним законодавством, що ґрунтується на підставі спеціального документа – довіреності. Цей правовий документ адресується громадянам, у відносинах з якими діє особа, якій довірена частина прав тієї особи, що видала довіреність та з якихось причин не може особисто бути присутньою при укладанні певного правочину (угоди).

На підставі довіреності можуть бути передані повноваження представництва іншій особі будь – які права, не пов’язані з особистістю самого довірителя. Для укладення договорів, що потребують нотаріального посвідчення, довіреність повинна бути також нотаріально посвідченою. Відповідно до діючого законодавства України, строк дії довіреності визначається безпосередньо у документі та діє до скасування її довірителем у нотаріуса, який посвідчив цей документ або у зв’язку зі смертю довірителя.

Укладення договорів, в яких сторони або одна зі сторін діє на підставі довіреності, досить поширена практика, однак, існують певні обставини, які потрібно врахувати при здійсненні таких правочинів, зокрема, договорів купівлі-продажу нерухомості.
По-перше, в довіреності необхідно чітко зазначити опис майна згідно із документами про право власності.
По-друге, потрібно передбачити чітке коло прав довіреної особи: максимально вказати перелік дій, які має право вчиняти довірена особа, пов’язаних з оформленням документів для продажу нерухомості, укладення договору купівлі-продажу.
По-третє, для уникнення можливих судових спорів між власником нерухомості та майбутнім власником (покупцем) стосовно вартості квартири, рекомендується вказати вартість, за яку вчиняється договір купівлі-продажу.

Нотаріус, при посвідченні договору купівлі-продажу нерухомості, перевіряє чинність довіреності у відповідному державному реєстрі та лише після цього посвідчує договір. Незважаючи на ретельність перевірки, іноді трапляються випадки, коли власник майна, який видав довіреність, помер, інформацію про його смерть не повідомили нотаріусу, спадщину ще ніхто не приймав, і укладається договір купівлі-продажу. Звичайно, в таких випадках, договір, що посвідчується на підставі недійсної довіреності, немає чинності й може бути визнаним у судовому порядку недійсним будь-якою зацікавленою особою, наприклад, спадкоємцями. Тому, все ж таки, при вчиненні операцій з нерухомістю, в яких представник продавця діє на підставі довіреності, варто наполягати на особистій присутності власника нерухомості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.