На превеликий жаль, не кожен може придбати житло у власність, хоча переважна більшість молодих людей та сімей мріють жити окремо від батьків. Насправді, це не значить, що вони не поважають батьків і не можуть знайти спільну мову. Жити окремо – це бути дійсно дорослим, не лише здатним самостійно приймати рішення про колір стін у кімнаті та стиль світильників, але й розв’язувати важливі проблеми, приймати свої власні рішення. Тому, залишається популярним варіант оренди житла. Крім того, тимчасове житло у власному користуванні підійде для людей, які часто змінюють місце проживання у зв’язку з роботою. Оформлення відносин між власником житла та потенційним наймачем не завжди відбувається у вигляді договору, трапляються все ще випадки, коли люди просто усно домовляються про вартість оренди, сплату комунальних послуг та інше. Добре, якщо не виникне неприємних несподіванок у майбутньому. Однак, юристи радять укладати договір оренди у письмовому вигляді.

Що необхідно врахувати в договорі оренди нерухомості? В першу чергу, потрібно пересвідчитися, що особа, яка проводить з орендарем перемовини про умови оренди, має відповідні на те повноваження. Тому, обов’язково потрібно переглянути документами про право власності на квартиру та паспорт особи, з якою буде укладений договір оренди. Якщо це власник — дуже добре, якщо ж ні — потрібно поцікавитися, чи є довіреність від власника на право укладання договорів оренди даної нерухомості. В договорі оренди зазначається:

  • Строк оренди. Якщо договір укладається більше, ніж на три роки, він підлягає державній реєстрації та нотаріальному посвідченню;
  • Можливість продовження оренди після закінчення строку оренди;
  • Розмір орендної плати та порядок сплати, періодичність перегляду розміру плати;
  • Чи можливе укладення договору суборенди;
  • Інші умови (зокрема, порядок перевірки власником майна нерухомості, стан нерухомості, перелік майна та обладнання, що є в нерухомості, порядок компенсації за завдану шкоду тощо.)

Власник нерухомості також має пересвідчитися, що перед ним та особа, яка підписує договір. Перевірити це можливо на підставі паспорту. Зазвичай, сторони обмінюються копіями паспортів. Також власник має право дізнатися, хто дійсно проживатиме у його квартирі. Є практика, що перелік осіб зазначається безпосередньо в договорі оренди. Також є досить важливим момент наявності домашніх тварин та птахів. Про цей факт орендарю потрібно відразу повідомити орендодавця та отримати згоду на це. За додатковою домовленістю, власник нерухомості може оформити тимчасову реєстрацію орендаря у квартирі, що також необхідно передбачити у договорі оренди.

Орендарю, під час користуванням квартири, потрібно пам’ятати, що він лише тимчасово користується житловим приміщенням, але не є його власником, не має права ним розпоряджатися та вчиняти дії, що не передбачені договором оренди. В деяких країнах Європи існує правило, що передбачається у договорі оренди квартири — орендар, після закінчення строку договору та часу проживання у квартирі, зобов’язаний зробити косметичний ремонт і підготувати житло для наступних орендарів. В нашій країні, наразі поширена практика отримання оплати за останній місяць оренди житла, який є також гарантійним платежем для розв’язання побутових проблем, дрібних ремонтів. Всі такі, на перший погляд, дрібні деталі потрібно заздалегідь передбачити у договорі оренди. І тоді, по закінченню договору, сторони, залишаться в добрих стосунках на тривалий час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.