Прийняття рішення про придбання житла – напевне, одне з відповідальних рішень в житті кожної людини. Адже, таке придбання робиться не на тиждень чи місяць, а на багато років. При виборі житла потрібно врахувати чимало обставин: надійність будинку, планування та стан квартири, інфраструктуру житлового масиву, де розташоване майбутнє «своє» житло та багато іншого. Важливим є також, на підставі яких документів належить нерухомість власникам, чи не були зроблені перепланування, наявність зареєстрованих осіб та відсутність можливих обтяжень. І от, нарешті, потенційний покупець знаходить ідеальну для себе нерухомість! Але з’являється несподіванка у вигляді обтяження іпотекою банку такої нерухомості. Так, трапляється, що на ринку нерухомості з’являються пропозиції з продажу квартир, житлових будинків та нежитлових приміщень, які перебувають в іпотеці банків. Наскільки ризиковими є подібні угоди, на що потрібно звернути увагу. Розглянемо детальніше.

Пропозиція від банку відносно продати нерухомість не повинна відлякувати потенційних покупців. Принаймні, банки, при оформленні нерухомості в забезпечення виконання зобов’язань позичальників, ретельно перевіряють документи про право власності на нерухомість, відсутність арештів, сумнівних історій придбання нерухомості. Таким чином, є певна гарантія, що з попередніми документами на таку нерухомість все гаразд. Існує кілька варіантів, передбачених чинним законодавством, завдяки яким банк може набути права власності або права на продаж нерухомості, що є в іпотеці. Розглянемо їх.

1. Продаж нерухомості на підставі довіреності, виданої власником нерухомості на ім’я представника банківської установи.
У даному випаду, така угода купівлі-продажу нічим не відрізняється від звичайної угоди. За винятком наявності обтяження. Зазвичай банк ініціює укладення договору купівлі-продажу у нотаріуса, який посвідчував договір іпотеки та накладав відповідні обтяження. Така пропозиція доречна та робить процес укладення договору не таким тривалим. Одночасно з укладенням нового договору, нотаріус знімає відповідні обтяження, цьому передує домовленість з банком про внесення певної суми грошових коштів в рахунок погашення боргу. Така операція може оформлюватися як договором про відступлення боргу, так і договором про завдаток, в якому зазначається, що ці кошти перераховуються в рахунок погашення боргу.
Покупцю уважно потрібно ознайомитися з довіреністю, виданою на представника банку на продаж нерухомості. В довіреності, крім опису нерухомості, технічної характеристики, обов’язково має бути зазначена вартість нерухомості, право на укладення договору про завдаток, номер рахунку, на який перераховуються отримані грошові кошти. Чинність довіреності перевіряє нотаріус в день посвідчення договору купівлі-продажу.

2. Укладення договору про переведення боргу.
При переведенні боргу, змінюється особа боржника. Тобто, замість попереднього боржника позичальника), новим боржником перед банком стає покупець. Разом з укладенням вказаного договору, укладається також договір купівлі-продажу нерухомості, яка перебуває в іпотеці банку, а також зміни до договору іпотеки, якщо сторони – банк та покупець не домовляться про погашення боргу зразу. При цьому обтяження зберігається до повного виконання новим боржником (власником) зобов’язання перед банком. Недолік такого варіанту є необхідність надати покупцю повного пакета документу, передбаченого для звичайного позичальника.

3. Укладення договору купівлі-продажу нерухомості від імені банку.
Чинне законодавство України передбачає можливість набуття банком у власність нерухомості, яка перебуває в іпотеці у випадку наявності простроченої заборгованості позичальника. Документами про право власності можуть бути як рішення суду про визнання права власності за банком, так і договір іпотеки, який містить застереження, про право банку реалізувати таке майно. Ризики для покупця – необхідно перевірити, чи вступило рішення суду в силу, чи не оскаржується.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.