Придбання нерухомості – це завжди серйозна подія та відповідальний крок будь-кого, а щоб таке вкладення своїх зароблених коштів було вигідним, принесло прибуток у майбутньому або просто додатковий комфорт, задоволення від покупки, потрібно знати деякі особливості в операціях з нерухомістю. Звичайно, завжди можна звернутися за кваліфікованою допомогою до фахівця, але обізнаність в найпростіших правилах нікому не буде зайвою.

Іноді на ринку нерухомості трапляються пропозиції щодо продажу нерухомого майна, але не в цілому, а частини. Це може бути як житлова нерухомість, так і комерційного призначення. В чому ризик, як правильно оформити подібну угоду?

По – перше, існує часткова дольова власність та спільна сумісна власність. При частковій дольовій власності у кожного власника документами про право власності  встановлені розміри частки у майні, при спільній сумісній такі частки не встановлені. При прийнятті рішення про продаж квартири,  один із власників повинен зробити пропозицію іншому власнику, і лише після отримання відмови, має право запропонувати придбати свою частину будь – кому іншому. Якщо частки встановлені – кожен розпоряджається в межах своєї частки, якщо не встановлені – потрібно спочатку виділити (в судовому порядку), зареєструвати право власності на свою частку у державного реєстратора, і після цього розпоряджатися майном. Оскільки відповідно до законодавства, всі правочини з нерухомістю повинні бути нотаріально посвідченими, пропозиція  про продаж частки майном також оформлюється у нотаріуса. Але, як свідчить практика, випадків продажу частки в праві власності квартири досить мало, тому що мало кому сподобається мати у «сусідах»  зовсім по сторонніх людей. Тому, співвласники намагаються досягти домовленостей і все-таки, надають перевагу оформленню купівлі – продажу квартири в цілому.

По –друге, можуть бути випадки продажу частини будинку, будівлі, майнового комплексу. Що стосується будинку, то обов’язково потрібно звертати увагу на оформлення земельної ділянки. Згідно із законодавством України, право власності на окрему нерухомість (будівлю), що знаходиться на земельній ділянці, переходить разом із правом користування/правом власності на землю. Таким чином, якщо є одна поштова адреса на дві частини будинку,  власнику – продавцю потрібно також переконатися, що документи про право власність або користування землею також оформлені належним чином. Якщо земля у власності продавця, потрібно розділити на дві окремі частини,  на кожну з них встановити свій кадастровий номер. Якщо земля у користуванні (оренді), може бути укладений договір купівлі – продажу нерухомості, а в майбутньому і новий власник, і продавець повинні звернутися до органів місцевої влади для  оформлення документів.

По –третє, навіть при продажу частини будівлі (фактичної), у документах про право власності може бути встановлена частка у власності як «1». Це значить, що фактична частина будинку виділена в одне ціле і немає ніякої часткової власності.

Щоб оформити документи належним чином, врахувати всі особливості, тонкощі угоди, варто звернутися за допомогою до юриста за отриманням консультації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.