Вартість нерухомості є однією з головних умов договору купівлі-продажу. До укладення договору, вартість майна визначає незалежний експерт, який на підставі аналізу ринку нерухомості, аналогічних об’єктів, враховуючи рівень цін на нерухомість в певному регіоні, складає оцінку майна, яка оформлюється окремим документом – звітом про експертну оцінку. Проводити оцінку нерухомості може будь-який суб’єкт господарювання, який має відповідні знання, дозволи на проведення такої діяльності.

Вартість, вказану у звіті про незалежну оцінку нерухомості, нотаріус зазначає і в договорі купівлі-продажу. Однак, разом із зазначеною вартістю, сторони можуть визначити свою, за домовленістю. Часто така вартість за домовленістю сторін є значно вищою, ніж зазначена в експертній оцінці. Яке значення має різниця в оцінці для договору купівлі продажу? Річ у тому, що при укладенні договору, сплачується державне мито, воєнний (1,5 % від вартості) та пенсійний збір (1% від вартості). Всі зазначені платежі рахуються від вартості предмета договору.

Якщо продавець є власником нерухомості більше, ніж три роки, розмір державного мита дорівнює 1 % від вартості нерухомості. Якщо нерухомість, що продається, знаходиться у власності продавця менше, ніж три роки, крім вказаних платежів, потрібно сплатити ще податок на дохід у розмірі 5-ти % від вартості. Якщо ж продавець є нерезидентом України, розмір податку на дохід складе 15 % від вартості нерухомості. Вартість нерухомості, встановлена за домовленістю сторін, не може бути нижчою, ніж оцінювальна вартість. Зрозуміле бажання сторін договору зменшити витрати, пов’язані з укладенням договору. Та чи варто це робити?

Якщо сторони зазначають вартість нерухомості, меншу за реальну, у випадку визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомості, покупець може розраховувати на отримання лише тієї суми, яку вказали в договорі. Наприклад, якщо квартира продається за 50 тисяч доларів США, а сторони в договорі домовилися про 100 тисяч гривень, що дорівнює експертній оцінці, то у випадку визнання договору недійсним або розірвання договору купівлі-продажу, покупець може отримати лише 100 тисяч гривень. В деяких випадках покупець просить від продавця надати розписку про отримання дійсної вартості нерухомості в рахунок договору купівлі-продажу. Однак, в такому випадку можуть виникнути питання щодо ухилення від сплати податків сторонами, за що законодавством передбачена відповідальність.

Звичайно, кожен самостійно вирішує, яку вартість вказати в договорі й чи варто економити в такому випадку, але при цьому потрібно розуміти, які наслідки можуть мати такі необачні дії. Як відомо, незнання закону не звільняє від відповідальності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.